راه های پاک کردن لکه از روی چرم سفید

پاک کردن لکه از روی چرم سفید

روش‌های متعددی برای تمیز کردن لکه از وی کیف چرم سفید وجود دارد. البته ذکر این نکته به معنای این نیست که کیف‌های چرم خود را در معرض آلودگی قرار داده و نگران تمیز کردن آنها نباشید. لازم به ذکر است که برخی از لکه‌ها تحت هیچ شرایطی پاک نشده و بهتر است در مراقبت از محصولات چرمی کوشا باشیم. چنانچه به صورت اتفاقی کیف چرم سفید شما دچار لکه و کثیفی شد از طریق روش‌های زیر می‌توانید برای رفع آن اقدام کنید:

 

پاک کردن لکه کیف چرم سفید با آرد ذرت

اگر به روی کیف سفید و چرم خود لکه چربی مشاهده می‌کنید، آرد ذرت گزینه مناسبی برای رفع آن است. کافی است مقداری از آرد را به روی لکه ریخته و به مدت زمان 10 دقیقه به محل لکه را بمالید. حال با یک دستمال سفید محل آلودگی را پاک کنید. بدون شک از مشاهده نکردن جای لکه و آلودگی غافلگیر خواهید شد

 

معجزه رفع لکه‌های سیاه با آب اکسیژنه و بوراکس

کیف و کفشی که از چرم سفید تولید شده‌اند همواره در معرض لکه‌های سیاه هستند و بهتر است به هنگام مشاهده این قبیل از آلودگی‌ها هر چه سریع‌تر برای رفع آنها اقدام کنید. اگر کیف چرم سفید شما لکه سیاهی دارد، محلول آب اکسیژنه و بوراکس را پیشنهاد می‌دهیم. به وسیله یک گوش پاک‌کن به محل لکه محلول مالیده و سپس بعد از مدت 3 تا 8 دقیقه با پارچه پنبه‌ای یا اسفنج محل لکه را تمیز کنید. در اکثر مواقع لکه‌های سیاه با این ترکیب محو می‌شوند.

استفاده از پاک کننده‌های چرم

اگر سلامت چرم و ماندگاری آن برایتان حائز اهمیت است، باید از محصولات و پاک کننده‌های مخصوص چرم استفاده کنید. این قبیل از محصولات را از مراکزی که لباس، کیف و کفش چرم نیز می‌فروشند، می‌توانید خریداری کنید. کافی است قدری از پاک کننده را به روی کیف سفید چرم اسپری کرده و سپس با دستمال تمیز و نرم لکه را محو کنید.

رفع لکه‌های چربی و روغنی با پودر بچه

اگر در خانه پودر بچه در دسترس دارید، نگران نباشید. به کمک این پودر و یک فرچه نسبتاً نرم محل لکه به روی کیف چرم سفید را تمیز کنید. اگر اثر لکه محو نشد یا فقط قدری کم‌رنگ‌تر شد، نگران نباشید؛ کافی است به مدت 2 روز دست نگه داشته و مجدداً به همین روش برای رفع لکه اقدام کنید. لازم به ذکر است که لکه‌های روغن و چربی را به هیچ عنوان نباید با آب از بین ببرید، زیرا منجر به پخش شدن آلودگی می‌شود.

سیاه شدن چرم سفید

مسلماً اندکی تغییر رنگ در محصولات چرم به ویژه کیف و کفش در اثر گذشت زمان، طبیعی است. اما اگر چرم سفید شما دچار لکه‌های سیاه می‌شود، بهتر است دلیل آن را جستجو کنید. عوامل متعددی در سیاه شدن کیف سفید مؤثر هستند که از جمله مهم‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • مراقبت نکردن از کیف چرم سفید
 • قرار دادن کیف در معرض رطوبت
 • در فضای بسته مثل پلاستیک قرار گرفتن کیف سفید
 • تابش مستقیم نور به کیف چرم
 • استفاده از محصولات غیراستاندارد برای نظافت چرم

البته لازم به ذکر است که کیفیت و مرغوبیت کیف چرم سفید نیز در سیاه نشدن آن مؤثر است. با رعایت صحیح نکات مراقبت از کیف چرم سفید، بدون شک طول عمر محصول افزایش یافته و به هیچ عنوان در معرض آلودگی و سیاهی قرار نمی‌گیرد. البته نگفته نماند که لکه شدن کیف‌هایی که رنگ روشن دارند قابل اجتناب نبوده است.

 

نکاتی مهم برای جلوگیری از سیاه شدن چرم سفید

اگر چرم سفید از جمله اکسسوری‌های موردعلاقه شما است، توصیه می‌کنیم به نکات و فاکتورهای زیر دقت داشته و با رعایت موارد زیر به بهترین شیوه ممکن از سیاه شدن کیف سفید خود جلوگیری کنید:

 • در طول هفته حداقل 1 تا 2 بار به کمک دستمال تمیز سطح محصول چرمی سفید خود را تمیز کنید. با رعایت این مسئله محصول شما از تمامی لکه‌های سطحی و گردوغبار مصون می‌ماند.
 • از آنجایی که محصولات چرم به رطوبت حساسیت دارند، بهتر است که از استفاده محصولات چرم سفید خود در روزهای بارانی خودداری کنید. در صورت استفاده حتماً به کمک دستمال نرم و خشک رطوبت روی محصول را خشک کنید.
 • برای خشک کردن محصول چرم سفید از دستمال کاغذی استفاده نکنید، زیرا منجر به پوسته شدن چرم و بروز ترک به روی آن می‌شود.
 • بهتر است به محصولات چرمی به چشم یک موجود زنده و در حال تنفس نگاه کنید. به عنوان مثال برای رفع لکه و آلودگی از روی آنها با نرمی و ملایمت رفتار کرده و از سابیدن چرم خودداری کنید.
 • از ترکیبات مانند شامپو، مایع ظرف‌شویی ، لاک پاک کن ، الکل و … برای رفع سیاهی روی کیف چرم استفاده نکنید. آنزیم موجود در این ترکیبات قدرت بالایی داشته و کیفت محصولات چرم شما را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند.
 • از محصولات سفید کننده و سرکه که خاصیت اسیدی دارند برای رفع لکه‌های چرم استفاده نکنید.
 • اگر لکه‌ای سیاه به روی چرم خود مشاهده کردید، در همان لحظه برای رفع و تمیز کردن آن اقدام کنید. هر چه دیرتر برای نظافت لکه به روی کیف سفید اقدام کنید، به ماندگاری و ثبات لکه کمک کرده‌اید.
 • محصولات چرم سفید را در معرض تابش نور مستقیم خورشید نگذارید. رعایت این نکته کمک می‌کند کیف شما رنگی نزدیک به زرد نداشته باشد.
 • محصولات چرم را درون پلاستیک قرار نداده و بهتر است از روزنامه و کاغذ برای نگهداری و مراقبت از آنها استفاده کنید.
VahidLeather

ورود به حساب کاربری

ساخت حساب کاربری جدید

برای بازیابی رمز عبور شماره همراه خود را وارد کنید

کد وارد شده در پیامک بازیابی را اینجا وارد کنید

اینستاگرام